İklim Değişikliği Etki ve Etkilenebilirlik Analizi İstişare Toplantıları Gerçekleştirildi

IPA II dönemi teknik destek projelerimizden “Türkiye’de İklim Değişikliğine Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında 2020 yılı Aralık ayı boyunca ‘İklim Değişikliği Etki ve Etkilenebilirlik Analizi İstişare Toplantıları’ gerçekleştirildi.

Pilot illere yönelik iklim değişikliği etki ve etkilenebilirlik analizi istişare toplantıları kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinden 372 kişinin katılımıyla 7-8 Aralık Muğla, 14-15 Aralık Samsun, 21-22 Aralık Konya ve 28-29 Aralık Sakarya’da çevrim içi tamamlandı.

İstişare toplantılarında iklim değişikliğinin etkileri, etkilenebilirlik ve risk analizleri, veri ihtiyacı ve temini, etkilenebilirliği yüksek sektör ve alanlar ile uyum kapasitesi ve uyum ihtiyaçları ele alındı.

Katılımcılar, şehirlerinin en çok maruz kaldığı iklim değişikliği tehlikelerini sıraladılar. Muğla katılımcılarının tehlike sıralaması orman yangınları, aşırı yağışlar ve kuraklık oldu. Samsun katılımcıları aynı soruya aşırı yağış/seller, kuraklık ve sıcak hava dalgaları yanıtlarını verdiler. Konya kuraklık, sıcak hava dalgaları ve fırtınalar şeklinde sıralarken, Sakarya katılımcıları kuraklık, aşırı yağış ve sıcak hava dalgaları olarak görüşlerini belirttiler.

İklim değişikliğinden en çok hangi sektörler etkilenecek sorusuna ise Muğla katılımcıları tarım hayvancılık, su kaynakları ve ticaret-hizmet yanıtlarını verdiler. Samsun, Konya ve Sakarya katılımcılarının ise yanıtları su kaynakları, tarım-hayvancılık ve ekosistem-biyoçeşitlilikte birleşti.

Haber Tarihi: 18.01.2021
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr