IPA- II Dönemi Çevre Altyapı Projelerimizden Hakkâri Entegre Katı Atık Yönetimi Projesine Saha Ziyareti Gerçekleştirildi

IPA-II dönemi Çevre ve İklim Eylemi Sektör Operasyonel Programı’nın 2. Eylemi olan Atık ’ın altında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nin ortak finansmanı ile uygulama aşaması devam eden Hakkâri Entegre Katı Atık Yönetimi Projesine; Hakkari Belediyeleri ve İl Özel İdaresi Katı Atık Yönetim Birliği ve Çukurca Belediye Başkanı Sn. Ensar Dündar, Hakkari Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazmi YAKAR, bu kurumlardan yönetici ve teknik personelleri ile yüklenici firma ve müşavir temsilcilerinin katılımıyla 09.06.2021 tarihinde saha ziyareti gerçekleştirildi. Ayrıca, Çukurca Belediye Başkanı Sn. Ensar Dündar tarafınca TRT Haber’e tesisin son durumu hakkında görüşlerini bildirmiştir.

Proje kapsamında; yaklaşık 950.000 m3 kapasiteli düzenli depolama sahasının inşası,  çöp sızıntı suyu arıtma tesisi, malzeme geri kazanım tesisi (MRF) (material recovery facility) yeterli binalara kompostlama tesisi, tıbbi atık sterilizasyon ünitesi yapılması ve Çukurca, Derecik, Şemdinli, Esendere, Hakkâri ve Yüksekova ilçelerindeki vahşi depolama alanlarının yerinde veya taşınması yoluyla rehabilitasyonu faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Yapım işinde fiziksel ilerleme 30% mertebesinde olup, teknik müşavirlik ve kapasite geliştirme işleri devam etmektedir.

Haber Tarihi: 09.06.2021
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr